W dniach 25 – 27 maja 2011 r., w Sali Kongresowej Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. I. Łukasiewicza w Bóbrce odbył się VI Polski Kongres Naftowców i Gazowników.
Patronat Honorowy nad Kongresem przyjął: Wicepremier, Minister Gospodarki - Waldemar Pawlak, Minister Skarbu Państwa – Aleksander Grad oraz Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Środowiska, Główny Geolog Kraju - Henryk Jacek Jezierski.
Kongres zaakcentował Jubileusz 65-lecia Stowarzyszenia Naukowo-Technicznego Inżynierów i Techników Przemysłu Naftowego i Gazowniczego. Organizatorem Kongresu był Zarząd Główny SITPNiG, który tą edycję Polskich Kongresów Naftowców i Gazowników skoncentrował na przewodnim temacie: „Niekonwencjonalne paliwa węglowodorowe i ich wpływ na rozwój gospodarczy kraju”.
W obradach Kongresu uczestniczyli przedstawiciele Ministerstwa Gospodarki, przedstawiciele KPP, KIG, prezesi i dyrektorzy zakładów i spółek działających w sferze polskiego przemysłu naftowego i gazowniczego, przedstawiciele władz regionalnych oraz osoby, których bieżąca działalność wiąże się z przemysłem naftowym i gazowniczym. Tematykę Kongresu przygotowała Rada Programowa pod przewodnictwem prof.dr hab.inż. Stanisława Rychlickiego z Akademii Górniczo-Hutniczej im. S. Staszica w Krakowie.
Zgodnie z tradycyjnym zwyczajem przed obradami delegacja uczestników Kongresu złożyła kwiaty na grobie Ignacego Łukasiewicza na cmentarzu w Zręcinie, a następnie odbyła się Msza Święta celebrowana w kościele p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego OO Kapucynów w Krośnie. Uczestników Kongresu powitali przedstawiciele Zarządu Głównego SITPNiG: Michał Szubski Prezes Stowarzyszenia i Stanisław Szafran sekretarz generalny.
Podczas I sesji obrad Kongresu, prowadzonej przez: prof. Marię Ciechanowską - Dyrektor INiG oraz Krystiana Patera Członka Zarządu ds. Rafinerii PKN ORLEN, prezentację wygłosił Prezes ORLEN Upstream, Pan Wiesław Prugar. Tematyka referatu „Wpływ poszukiwań gazu łupkowego w Polsce na międzynarodowy rynek gazu” była z całą pewnością interesującym wprowadzeniem do odbywającej się również pierwszego dnia dyskusji panelowej dotyczącej „Strategii zaopatrzenia Polski w węglowodory”. Moderatorami dyskusji byli: prof. dr hab. inż. Stanisław Rychlicki i prof. dr hab. inż. Jan Lubaś a w dyskusji uczestniczyli: Czesław Bugaj (PKN ORLEN SA), Wojciech Górecki (WGGiOŚ AGH), Janusz Honkowicz (GSG Sp z oo.), Tadeusz Kulczyk (PGNiG SA O/Zielona Góra), Wieław Prugar (ORLEN Upstream Sp. z oo), Sylwia Sikora (MG) i Maciej Załubka (ZPNiG Kraków).
Źródło: Materiały prasowe:
http://sitpnig.pl/pl/aktualnosci/0/439