ORLEN Upstream Polska od 2013 roku prowadzi działalność wydobywczą w Ameryce Północnej, za pośrednictwem spółki zależnej ORLEN Upstream Canada.
Obecnie najważniejsze aktywa wydobywcze firmy znajdują się w rejonach Kakwa i Ferrier w prowincji Alberta w Zachodniej Kanadzie. W rejonie Kakwa głównym obiektem wydobycia jest gaz ziemny z dużą ilością kondensatu, wydobywany z formacji Montney, natomiast w obszarze Ferrier wydobywane są ropa naftowa i gaz ziemny z dużą ilością węglowodorów ciekłych z formacji Cardium. Obie wspomniane formacje zaliczają się do głównych, niekonwencjonalnych formacji naftowych w Zachodniej Kanadzie, a formacja Montney – także w całej Ameryce Północnej.
ORLEN Upstream Canada posiada również mniejsze aktywa produkcyjne w innych rejonach prowincji Alberta, w tym m.in. w rejonach Lochend i Kaybob, w których wydobywa przede wszystkim ropę naftową z gazem ziemnym, a także niewielkie aktywa położone w innych częściach Kanady oraz mniejszościowe udziały w firmie Pieridae Energy prowadzącej m.in. działalność wydobywczą w prowincji Alberta.
W 2023 roku w ORLEN Upstream Canada uzyskano średnią produkcję na poziomie ok. 14,8 tys. BOE/D. Zasoby węglowodorów w kategorii rezerw 2P na koniec 2023 roku wyniosły 147,9 mln BOE.
W Kanadzie wydobycie w zdecydowanej większości pochodzi z dwóch kluczowych obszarów złożowych położonych w rejonach Kakwa i Ferrier/Strachan. W obrębie wspomnianych obszarów Spółka posiada własną infrastrukturę złożową, co znacznie obniża koszty eksploatacji i tworzy szereg synergii operacyjnych. Wspomniane dwa kluczowe aktywa posiadają istotny potencjał złożowy i są intensywnie rozwiercane przez Spółkę i jej partnerów. Obecnie większość prowadzonej eksploatacji w obrębie wymienionych obszarów jest związana z niekonwencjonalnymi złożami typu tight gas i tight oil, które standardowo zagospodarowuje się przy użyciu otworów horyzontalnych i technologii wielosekcyjnego szczelinowania hydraulicznego.
ORLEN Upstream Canada aktywnie prowadzi szereg inicjatyw oraz inwestycji modernizacyjnych i optymalizacyjnych, nakierowanych na dalszą redukcję emisji gazów cieplarnianych, takich jak m.in. metan, tlenki azotu i dwutlenek węgla. Poza wkładem w ochronę środowiska i zmniejszenie efektu cieplarnianego, wspomniane działania pozwalają pozyskać tzw. offsety węglowe, umożliwiające zmniejszenie obciążeń podatkowych firmy.