Dla niedowidzącychRozmiar tekstu: AAA
Z łupków popłynie także ropa

13-10-2011  

W Polsce znajdują się skały łupkowe, z których można wydobywać ropę. Taką informację będzie zawierał raport Państwowego Instytutu Geologicznego, który ma się ukazać pod koniec miesiąca - ustalił „DGP".
 
 
Geologowie wskazują trzy regiony w kraju, w których surowiec ten może być wydobywany na skalę przemysłową: wschodnie Pomorze, pogranicze Mazowsza i Lubelszczyzny oraz Podkarpacie. Ropa jest ukryta w takich samych skałach, jakie zawierają gaz. Leżą one jednak wyżej, a czasem wręcz są widoczne na powierzchni. Nie oznacza to jednak, że uzyskiwanie ropy z łupków jest tańsze niż gazu. Choć w jednym i drugim przypadku stosuje się tę samą technologię eksploatacji - szczelinowanie hydrauliczne, które polega na rozbiciu skał i wprowadzeniu w szczeliny dużej ilości wody z piaskiem - to jednak daje to różne efekty.
 
- Robiąc szczeliny w skałach, dość łatwo uwolnić z nich gaz. Ropa ma inną gęstość, więc znacznie trudniej przedostaje się przez pory skalne - mówi Paweł Poprawa z Polskiego Instytutu Geologicznego.
 
Ale trudne nie oznacza niemożliwe. Od ponad dwóch lat złoża łupków bitumicznych eksploatuje w USA firma Chesapeake Energy. Wydobywa ropę ze skał w miejscowości Bakken w Dakocie Północnej. Mimo że koszt eksploatacji jest wyższy niż złóż konwencjonalnych - w pierwszym przypadku jest to około 30 dol., a w drugim około 13 dol. za baryłkę - to jednak w sytuacji gdy cena ropy przekracza 110 dol., inwestycja nadal jest atrakcyjna. Zwłaszcza że pompowana na szeroką skalę ropa z Zatoki Meksykańskiej jest jeszcze droższa w wydobyciu niż ta z łupków.
 
W Polsce dodatkowym atutem przemawiającym za eksploatacją złóż są niższe opłaty za przesył na duże odległości. Odpadają też koszty budowy infrastruktury przesyłowej - co bardzo utrudnia inwestycje w eksploatację złóż gazu łupkowego - bo ropa może być wydobywana do dużych zbiorników i następnie transportowana do rafinerii w cysternach. Dzięki temu cena polskiej ropy może być konkurencyjna w stosunku do importowanej np. z Rosji.
 
Poszukiwania ropy z łupków już w Polsce ruszyły. Robią to te same firmy, które otrzymały koncesje na poszukiwania gazu łupkowego. - Nie ma osobnych koncesji na poszukiwania ropy i gazu z łupków. Wydawane są one na poszukiwania węglowodorów. Na razie technologia uzyskiwania ropy z łupków jest nowa, ale z pewnością firmy będą zainteresowane jej wykorzystaniem - mówi Henryk Jacek Jezierski, wiceminister środowiska i główny geolog kraju. (…).
 
 
 
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna, nr str.: 3, 2011-10-13, autor: Mariusz Staniszewski

Powrót
 
 
 

Marki Grupy ORLEN